Pages

Ads 468x60px

Dişi Organ

   Çiçeğin ortasında dişi organ yer alır. Dişi organ üç bölümden oluşur:

* Dişicik tepesi: Dişi organın en üst kısmıdır. Genişleyerek yüzeyi büyümüştür. Bazı tepecik girintili ve çıkıntılı bir yapı kazanmıştır. Bazı tepecik ise sıvı salgılama özelliği kazanmıştır. Bu değişiklikler polen tozunun tepecikte tutunmasını sağlar.

* Dişicik borusu: Ovaryum ile dişicik tepesi arasında bulunur. Polen tozunun çimlenmesi ile polen tüpünün ovaryuma ulaşmasını sağlar.

* Ovaryum(Yumurtalık): Dişi organın en önemli kısmıdır. En altta bulunur. Şişkin bir yapıya sahiptir. İçinde tohum taslağı bulunur.


   Dişi organda yumurta hücresinin oluşumu ise; yumurtalıktaki tohum taslağında diploid makrospor ana hücresi bulunur. Makrospor ana hücresi mayoz bölünme geçirerek dört tane monoploid makrospor oluşturur. Bunlardan üç tanesi eriyerek kaybolur. Bir tanesi megaspor denilen hücreyi oluşturur. Megaspor ard arda üç kez mitoz bölünme geçirerek sekiz çekirdekli bir yapı oluşturur. Bu yapıya embriyo kesesi denir. Embriyo kesesi içindeki çekirdeklerden üç tanesi üst kutuba yerleşir. Bunlara antipot çekirdek denir. üç tanesi alt
kutuba yerleşir. Bunlardan bir tanesi yumurta çekirdeğini oluşturur. Diğerlerine de sinergit


   Çekirdekler denir. İki çekirdek ise kesenin merkezine yerleşir ve polar çekirdekleri oluşturur. Yumurta çekirdeği etrafına bir miktar sitoplazma alarak, yumurta hücresini oluşturur. Antipot ve sinergit çekirdekler ölür ve kaybolur. Sonuçta, bir yumurta ve iki polar çekirdeğe sahip döllenmeye hazır embriyo kesesi oluşur.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...