Pages

Ads 468x60px

Yer Ve Yöney

   Meyve, bahçesi kurulacak yerin coğrafi, ve topoğrafik, durumu, meyvecilik açısından önem taşır. Yamaç, veya tepenin, vadinin, kapalı ve çukur bir ovanın, kendine has çevre koşulları vardır. Bazen bir bölgede yetiştirilmesi mümkün olmayan meyve, türleri, özel, topoğrafik yapı gösteren ve gerekli çevre şartlarını sağlayan yerlerde yetiştirilmektedir.
   Meyve, ağaçları, derin köklü bitkiler, olup, derin bir toprak yapısına ihtiyaç gösterir. Derine, ve yanlara kolayca yayılan iyi bir kök, sisteminin kurulması, ağaçların beslenmesi ve kuraklığa, dayanımı yönünden önem taşımaktadır. Bayır, araziler, iklimi nemli Karadeniz, gibi bölgelerimizde, bahçe, yeri olarak çok değerlidir; çünkü bu yerler sis tutmaz, ve don tehlikesi de azdır. Meyveleri, daha kaliteli olur.
   Yöney, eğimli bir arazinin baktığı yönü ifade, eder. Bir yamacın, güney, kuzey, doğu veya batıya bakması o yerin iklimini, etkiler. Bazı meyve, türleri sıcağı sever ve meyvelerini, olgunlaştırmak için yüksek sıcaklık, toplamına, ihtiyaç gösterir. Bu nedenle asma, kayısı, şeftali, gibi meyve türleri Doğu, Anadolu’da ancak güney yönünde, yetiştirilebilir.
   Güney, ve batı yönlerin de ışık, şiddeti diğer yönlerden fazladır; bu nedenle güneş, yanıklığına hassas olan elma, kiraz vb. meyve, türleri için bu yönler, sakıncalıdır. Sert iklimli bölgelerimizde doğu, yönü çabuk ısınır ve ağaçlardan su kaybı olur.
   Yönün, değerlendirilmesinde sıcak, veya soğuk hava akımlarını da dikkate almak gerekir. Ege Bölgesinde mandalina bahçeleri, en iyi yetiştirme şartlarını güneye bakan, önü, açık, hava akımına uygun yerlerde bulur. Akdeniz Bölgesinde, de turunçgil ,ve muz bahçelerinin kuzey kısımları, sert rüzgârlara karşı, kapalıdır. Her iki bölgede de hafif, meyilli.


Yer Ve Yöney

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...